piątek, 14 listopada 2014

Spotkanie z pisarką

Hymn narodowy towarzyszy nam zawsze, kiedy dzieje się coś ważnego, podniosłego. Czy zastanawialiśmy się kiedykolwiek, jak powstał nasz hymn? Co oznaczają słowa kolejnych zwrotek? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedź w książce Małgorzaty Strzałkowskiej „Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy”. 12 listopada gościliśmy autorkę tej publikacji.  Uczniowie mogli dowiedzieć się o narodzinach „Mazurka Dąbrowskiego”, o drodze jaką przeszła ta pieśń, przemieniając się z żołnierskiej „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” w pieśń narodową i hymn państwowy. Pani Strzałkowska  przytaczała kolejne zwrotki analizując ich treść. Zwróciła szczególną uwagę słuchaczy na pierwsze słowa hymu
Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Józef Wybicki wierzył w odrodzenie Polski i w  pieśni dawał na to nadzieję. A skoro my, Polacy, żyjemy, Polska też żyje - w naszych sercach i naszych umysłach -  podkreślała pisarka. Wysłuchaliśmy nagrania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” wg rękopisu z 1797 roku i zapisu nutowego z 1800 roku a także nagrania pozytywki z melodią  Mazurka Dąbrowskiego.  Autorka namawiała do odwiedzenia Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Przypomniała o symbolach narodowych i o właściwym zachowaniu się podczas wykonywania hymnu. Zwróciła uwagę, że powinniśmy  zgodnie świętować, pilnie  uczyć się i uczciwie pracować. Patriotyzm ważny jest   szczególnie dziś, „(…)gdy istnieją w przestrzeni publicznej głosy podważające sens wzrastania człowieka w atmosferze odziedziczonego dorobku kulturalnego narodu” - jak pisze Jan Żaryn w przedmowie książki. Na zakończenie spotkania pani Małgorzata Strzałkowska przedstawiała  korzyści wynikające z sięgania po książkę. Zachęcała również do  szukania wiadomości w Internecie, ale przestrzegała przed nierzetelnymi informacjami.  Potem, z życzeniami miłego czytania, złożyła autografy w najbardziej popularnej tego dnia książce w szkole.
 Ta  niezwykła lekcja historii odbyła się w niecodziennych okolicznościach, bowiem obchodziliśmy dziś  w naszej szkole 96 rocznicę odzyskania niepodległości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz